.
.
Platinum KOSH Newspaper (Index Main Landing Page) Mining Supplies-Platinum KOSH Newspaper/ KoerantMotoring Mirror/ Karre/ Motors- Platinum KOSH Newspaper/ KoerantProperty/ Eiendomme - Platinum KOSH Newspaper/ KoerantSpecial Services - Platinum KOSH Newspaper/ KoerantTenders & Auctions - Platinum KOSH Newspaper/ KoerantAuctions/ Veilings - Platinum KOSH Newspaper/ Koerant
.
.
.
Submit News: news@platinumkosh.co.za  Request Quote: adverts@platinumkosh.co.za
John 8:7  ...."He who is without sin among you, let him throw a stone at her first."   John 8:11   ....."Neither do I condemn you; go and sin no more."
.
North West Advert - Platinum Bushvelder Newspaper

Advert - Platinum Bushvelder Newspaper

Advert - Platinum Bushvelder Newspaper

Advert - Platinum Bushvelder Newspaper

Advert - Platinum Bushvelder Newspaper

Advert - Platinum Bushvelder Newspaper
North West amateur golf
30 July 2015
  Nic Webber (Mooinooi) won the recently held Pecanwood Open, with Benny Kleynhans (Akasia) as the runner up. Albertus Jonker (Klerskdorp) won the Seasons Junior Open held at Brits.
The other results for the Brits Junior Open were:
U/19: Gross - 1st  Albertus Jonker (Klerksdorp), 2nd Raymond Reid (Mooinooi); Nett - 1st Patrick Ntoagae (Leopard Park), and 2ndTiaanMaree (Lichtenburg).
U/17: Gross - 1st Brendan Reid (Mooinooi), 2nd  Charles Pieterse (Vaal de Grace); Nett - 1st Tshimollo Mapefane (Pecanwood), and 2nd Ren van Zyl (Rustenburg).
U/15: Gross - 1st  Marinus du Toit (Magalies Park), 2nd Tiaan Maritz (Leopard Park); Nett - 1st Thatho Maichotlo (Klerksdorp), and 2nd Stephan Venter (Goldfields).
U/13: Gross - 1st Nehann Robbetze (Seasons), 2nd  Tiaan Diedericks (Leopard Park); Nett - 1st Cullis du Preez (Seasons), 2nd Divan Visagie (Klerksdorp).
U/11: Gross - 1st  Rorisang Nkosi (Pecanwood), 2nd Leonard Bevan (Leopard Park); Nett – and 1st Stefano Marechetti (Goldfields).   
Herman Anderson won the Orkney Junior Open and the other results were as follows:
U/19: Gross - 1ST Tiaan Maree (Lichtenburg), 2nd Jane-Pierre Korkie (Bothaville); Nett - 1st Marx Viljoen (Klerksdorp), and 2nd Albertus Jonker (Klerksdorp).
U/17: Gross - 1st Herman Anderson (Klerksdorp), 2nd Johan Burke (Potchefstroom); Nett - 1st  Gerico Muller (Kroonstad), 2nd           and Thato Maichotlo (Klerskdorp).
U/15: Gross - 1st Christiaan Burke (Potchefstroom), 2ndAndre Van Dyk (Klerksdorp); Nett - 1st Tiaan Maritz (Leopard Park), and 2nd Corneil Taljaard (Rustenburg).
U/13: Gross - 1st Nehann Robbetze (Brits), 2nd Divan Mostert (Klerksdorp); Nett - 1st Tiaan Diedericks (Leopard Park), and 2nd Dylan Niemack (Potchefstroom).
U/11: Gross - 1st Leonard Bevan (Leopard Park), 2nd Hunter Walker (Serengetti); Nett - 1st S.Vilakazi (Vaal Reefs), and 2nd Martin Van Onselen (Leopard Park).
Girls: 1st Kaitlin Fencham (Klerksdorp), and 2nd Mandie Badenhorst (Klerksdorp). Furthermore, Slade Pickering (Pecanwood) did well in the Tshwane Junior Open held last week with a third place. Christiaan Burke (Potchefstroom) was 28th at the S.A. Boys U/17 Championship, whilst Slade Pickering (33rd) and joint 40th were Ray Janse van Rensburg (Mooinooi) and Herman Anderson (Klerksdorp).